Kinetická teória látok sa zakladá na týchto poznatkoch:

 1. Látky akéhokoľvek skupentva sa skladajú z častíc  (molekúl, atómov, iónov), pričom priestor, ktorý teleso z danej látky zaberá, nie je vyplnený úplne - ide o nespojitú (diskrétnu) štruktúru.

2. Častice sa v látkach pohybujú, ich pohyb je ustavičný a neusporiadaný (chaotický) - častice sa v látke pohybujú rýchlosťami rôznych smerov a veľkostí - tepelný pohyb.

3. Častice na seba navzájom pôsobia príťažlivými a zároveň  odpudivými silami. Veľkosť týchto síl závisí od vzdialenosti časticami.

 

Dôkazy neusporiadaného pohybu častíc v látkach:

1. Difúzia

- samovoľné prenikanie častíc jednej látky medzi častice druhej látky, spôsobené iba vlastným pohybom molekúl (hypermangán vo vode, prchanie naftalínu)

- závislosť priebehu difúzie od teploty je priamo úmerná, to znamená, že s teplotou sa zvyšuje rýchlosť difúzie

2. tlak plynu

- spôsobený narážaním molekúl na steny nádoby

- javí sa ako spojitá veličina

- pohyb molekúl plynu je chaotický, počet molekúl, ktoré narazili na stenu, kolíše, ukážka java aplet

- meriame ho manometrom

3. Brownov pohyb 

- prvýkrát pozorovaný pri  pohybe peľového zrniečka na povrchu kvapaliny, Róbert Brown

Ak na podložné sklíčko kvapneme vzorku silne zriedeného čierneho tušu a prikryjeme čistým krycím sklíčkom a zistíme, že častice konajú nepravidelný a ustavičný pohyb.Brownov pohyb vysvetľujeme ako dôsledok pohybu molekúl prostredia. Molekuly prostredia narážajú na Brownovu časticu a pôsobia na ňu tlakovou silou. Keď je rozmer častice veľmi veľký, naráža na ňu súčasne v rozličných smeroch veľký počet molekúl. Preto sa ich silové pôsobenie na Brownovu časticu navzájom ruší a častica sa znateľne nepohybuje. Keď je však rozmer Brownovej častice veľmi malý, naráža na ňu súčasne menší počet molekúl. Preto na časticu pôsobí v každom okamihu výsledná tlaková sila, ktorá spôsobuje, že častica koná nepravidelné posuvné, otáčavé aj kmitavé pohyby. Pokusy ukazujú, že stredná rýchlosť Brownovej častice sa zväčšuje so zvyšujúcou sa teplotou pozorovanej vzorky.

- častice vykonávajú chaotický neusporiadaný pohyb

- ukážka Brownovho pohybu pre molekuly plynu: java aplet 

Difúzia, existencia tlaku plynu, Brownov pohyb  a iné javy dokazujú, že sa častice v látkach neustále a neusporiadane pohybujú. Neusporiadanosť pri pohybe sa prejavuje rozličnými smermi  a veľkosťami v rýchlosti častíc.Veľkosť rýchlosti častíc je závislá od teploty.

späť